Przeskocz do treści

Wołczyn

W Wołczynie (ok. 6 km od Skałąg) warto zwiedzić obiekty sakralne, które kryją
w sobie niejedną tajemnicę. Neogotycki Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej – został wybudowany w latach 1859-1861, według planów Alexisa Langera (śląskiego architekta, twórcy m.in. Kościoła św. Michała we Wrocławiu czy Kościoła Mariackiego w Katowicach). Pierwsze dzwony zostały przetopione na cele wojenne w roku 1917. W 1944 roku władze niemieckie zdemontowały dwa dzwony, które oczekiwały na transport do huty w miejscowym tartaku. Na początku 1945 roku robotnicy przymusowi z Wołczyna wykupili je od Rosjan za wódkę, po czym zostały one wywiezione w okolice Opatowa.

Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej

Godny polecenia jest także Kościół filialny św. Teresy z Lisieux w Wołczynie – do 1945 r. ewangelicki kościół pw. św. Barbary. Pierwotnie drewniany kościół wzmiankowany w 1315 r. spalony w 1588 roku. Obecny obiekt nie posiada wyraźnego stylu, powstał w latach 1770-99 dzięki staraniom seniora Jerzego Freitaga. Przy budowie użyto materiałów pochodzących z ruin istniejącego kiedyś na miejscu obecnego cmentarza zamku Jana v. Borschnitz-Jeltsch. Na uwagę zasługują m.in. ołtarz główny z fragmentami dekoracji snycerskiej z I poł. XVIII w., organy
o bogatej dekoracji rokokowej, późnobarokowy Obraz Matki Boskiej, barokowy Posąg Chrystusa Zmartwychwstałego (uszkodzony), Krucyfiks z II poł. XVIII w.

Kościół filialny św. Teresy z Lisieux