Maciejów to mała wioska leżąca ok. 11 km od Kluczborka. Miejsce w bezpośredni sposób związane z życiem i pracą najsłynniejszego pszczelarza ks. dr Jana Dzierżona, który odkrył zjawisko partenogenezy u pszczół, która oznacza, że matki
i robotnice (osobniki żeńskie) mają ojców i mamy, natomiast trutnie (osobniki męskie) mają tylko mamy - czyli rozwijają się z jaj niezapłodnionych.
W Maciejowie po dziś dzień znajduje się dobrze zachowany dworek zbudowany około 1833 roku w którym mieszkał i pracował ks. Dzierżon, spędzając tam jesień swojego życia, oraz pasieka zarodowa, jako żywy pomnik jego dzieła i pracy, która ma kluczowe znaczenie dla wszystkich polskich pszczelarzy jako ośrodek dydaktyczny i szkoleniowy.
Tutaj przez cały rok można kupić różnego rodzaju miody, pyłek, wosk, propolis,
a także dowiedzieć się jak prowadzić własną pasiekę, wyposażyć ją w odpowiedni sprzęt, a w sezonie zakupić matki pszczele.
Przybywając do Maciejowa warto poświęcić także czas na zwiedzenie:
- drewnianego kościoła ewangelickiego - wzmiankowany był już w 1446 r. w roku 1532 r. przejęty przez protestantów. Obecny kościół zbudowany został na przełomie XVI/XVII.
- zespołu pałacowego z XVIII/XIX w. w skład którego wchodzi pałac o powierzchni ok. 1500 m² oraz park o powierzchni 3,5 ha. Pałac wybudowany w stylu klasycystycznym projektował Carl Gotthard Langhans, twórca m.in. Bramy Brandenburskiej. Rok budowy datowany jest na ok. 1790 r. Na terenie pałacu znajduje się zespół malowideł ściennych - romantyzm z przełomu XVIII i XIX w. Jest jednym z nielicznych obiektów które zachowały się z wyposażenia pałaców sprzed 1939 r. Park założony wokół pałacu na początku XIX wieku bezpośrednio po wybudowaniu rezydencji dworskiej, ma charakter krajobrazowy oparty na pięknie przyrodniczych form naturalnych. W części północnej i zachodniej widoczne są jeszcze pozostałości po alejach grabowych.