Przeskocz do treści

Średniowieczna Byczyna

Byczyna (ok. 11 km od Skałąg) to przepiękne miasto, które może poszczycić się unikatową „Starówką” z zachowanym, średniowiecznym układem urbanistycznym. Centrum okala kilometr piętnastowiecznych zachowanych niemal w całości murów obronnych, które sięgają nawet 6 m wysokości. W układzie tym zachowały się wieże bramne: wschodnia tzw. „Polska”, bo zwrócona w kierunku większej części terytorium Polski oraz zachodnia tzw. „Niemiecka” - skierowana w stronę Niemiec. Od południa miasto zamyka Baszta tzw. „Piaskowa”, której zadaniem było wzmocnienie obronności muru. W układzie odnajdziemy także pozostałości fosy. Budowle te były świadkami wydarzeń, które na stałe zapisały się na kartach historii. To pod Byczyną w 1588 r. rozegrała się bitwa, w której hetman koronny Jan Zamoyski pokonał arcyksięcia Maksymiliana Habsburga. Zwycięstwo wojsk hetmana Zamoyskiego sprawiło, że na tronie Polski zasiadł król Zygmunt III Waza.

Byczyna z lotu ptaka
Mury obronne w Byczynie
Fosa w Byczynie
Urokliwe uliczki Byczyny

Byczyna do dziś posiada urok dawnego miasta, w którym można poczuć ducha dawnych czasów. Prężnie rozwija się turystyka, która promując historię i zabytki oferuje gościom liczne atrakcje. Najlepiej przekonać się o tym samemu. Wędrówkę można rozpocząć od Ratusza z przełomu XV/XVI w., w którym znajduje się Izba Tradycji z dawnymi eksponatami mieszkańców. Panoramę miasta można natomiast podziwiać z punktu widokowego wieży ratusza.

Widok z wieży Ratusza

W Byczynie warto zobaczyć także gotycki Kościół ewangelicki pw. św. Mikołaja z XIV w., w którym znajduje się m.in. drewniany krucyfiks z 1530 r., pochodzący z tzw. Szkoły Krakowskiej, który powstał prawdopodobnie w kręgu uczniów Wita Stwosza oraz krypty grobowe arystokracji i miejscowych pastorów. Ciekawostką jest to, że do XVIII w. plac wokół kościoła pełnił funkcję cmentarza i był otoczony niskim murkiem, odtworzony w 2010 r. po badaniach archeologicznych. W zupełnie inny stylu, bo barokowym jest katolicki Kościół parafialny pw. św. Trójcy i Najświętszej Marii Panny Różańcowej wybudowany w latach 1765-1767 r. We wnętrzu można zobaczyć zabytkowy ołtarz z XVIII w. z rzeźbami św. Jana Nepomucena, św. Jadwigi i dwóch biskupów. W jego zwieńczeniu znajduje się kopia obrazu Rafaela Santi „Matka Boska Sykstyńska”. Na uwagę zasługuje także barokowa chrzcielnica z XVIII w.